Nytt år – dags att betala årsavgiften för gym och bastu

Styrelsen har beslutat att slå samman avgiften för tillgång till gymmet med tillgång till bastun. Det betyder att årsavgiften för gym och bastu blir 425 kr per år. Anledning till att avgift nu tas ut även för användning av bastun är att både bastu och gym kräver en hel del löpande underhåll som bostadsrättsföreningen behöver täckning för.

Bastu och gym bokas fortsatt som vanligt separat. Observera att man per automatik inte har tillgång till gymmet när man bokat bastun. Gym-tiden behöver bokas separat om man vill ha tillgång till gym och bastu samtidigt.

Vi vill påminna alla som vill ha tillgång till gymmet och bastun under 2025 att betala årsavgiften på 425 kr genom banköverföring (Konto: 949 097 128, Clearing: 6155) eller Swish (Nr: 123 155 5382). Skriv ’Betalning gym’ + ditt lägenhetsnummer (det som börjar på 7 och står på din ytterdörr ) i meddelandefältet

Har man inte betalt avgiften senast den 31 januari har man inte tillgång till gym och bastu.

Vi vill även påminna alla om att vara noga med sina bokningar, och boka av i god tid vid förhinder, så att både gym och bastu kan användas så mycket som möjligt av oss boende.

Övriga aktuella avgifter för 2025:

•         Gästlägenheten           300kr

•         Aptusbrickor               325kr

•         Festlokalen                  250kr